…Symbolem ciemnoty politycznej, głupoty mas, symbolem krótkowzroczności, jakiegoś specyficznego chamstwa, ciasnoty nieprawdopodobnej, obłędu nieomal - niech służy fakt następujący: oto nad Wilnem, nad lotniskiem Porubanku, błyszczy czerwona gwiazda bazy sowieckiej. Straszliwy cień czerwonego terroru pada na życie, mienie i sumienie chrześcijańskiej ludności. Tymczasem ludność ta nie ma nic lepszego do roboty, jak tłuc się wzajemnie po własnych świątyniach, tłuc do krwi podczas modłów, spierając się o to - czy w kościołach katolickich śpiewane być mają pieśni w języku polskim, czy litewskim!!! Józef Mackiewicz. Prawda w oczy nie kole, 2002

Wczoraj w Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie została otwarta obszerna wystawa malarstwa, grafiki, zdjęć, szkiców i innych form notowania rzeczywistości pt. Svetimšalio žvilgsnis į Vilnių (Wilno okiem cudzoziemca), obejmujące wiek XX i początek wieku XXI.

Szczególnie intensywnie zaczęło obserwować, studiować, rysować i malować Wilno w czasie I wojny światowej, kiedy to na zadanie niemieckich władz okupacyjnych kilkunastu zagranicznych artystów, propagandzistów cesarskiej armii niemieckiej, robiło to systematycznie i metodycznie w ciągu trzech lat.
Litwa wraz ze stolicą okupowane przez Sowietów było szczególnie atrakcyjne dla fotografów - w latach 70. i 80. XX wieku. Fotografia litewska była awangardą fotografii radzieckiej i budziła zainteresowanie profesjonalistów z różnych republik.
Trzecia fala artystów zagranicznych została wywołana ogłoszeniem przez Litwę niepodległości i wyjście ze składu Związku sowieckiego.
Wystawa została przygotowana na podstawie zbiorów krajowych i zagranicznych placówek muzealnych i potrwa do 11 czerwca br.
Na zdjęciu: Ivan Medvedev, 1957. Budowy przy ul. Tiesos w Wilnie (obecnie Maironio)
Film video: fragmenty otwarcia wystawy (ukaże się po oracowaniu)

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com