…Zaszedł bowiem podczas ostatniej wojny ciekawy paradoks historyczny na terenie Wschodniej Europy. Od Petsamo po Morze Czarne, wszystko co było demokratyczne z pochodzenia, a więc narody chłopskie jak Białorusini, Ukraińcy oraz te państwa, które zdobyły sobie niezależność niejako „rękami czarnymi od pługa”, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, uznały za wroga nr 1 - Związek Sowiecki. W jednolitym łańcuchu; jedynie „szlachecka” Polska i „kapitalistyczne” Czechy za wroga nr 1 uznały Trzecią Rzeszę, a z Sowietami zawarły przymierze. Józef Mackiewicz. O pewnej, ostatniej próbie i o zastrzelonym Bubnickim. Kultura, 1954

Wczoraj i dziś były kontynuowane obchody Dnia Wolności i 20. rocznicy wyprowadzenia sowieckich wojsk z terytorium Litwy.
Z tej okazji dziś przed Sejmem RL odbyło się podniesienie flag państwowych trzech krajów bałtyckich, przemarsz aleją Gedymina reprezentacyjnego oddziału wojska wraz z orkiestrą do Katedry Wileńskiej, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. Po Mszy św. reprezentacyjna orkiestra Ministerstwa Ochrony Kraju wystąpiła na Placu Katedralnym z godzinnym koncertem. W godzinach popołudniowych koncert, poświęcony Dniu Wolności oraz  początkowi nowego roku szkolnego odbył się również na Placu Daukantasa.

Również dzisiaj na jednym z czterech sowieckich pomników na Zielonym moście w językach litewskim i angielskim była umieszczona tablica, przypominająca o byłej sowieckiej okupacji i jej skutkach.

Otwarciu tablicy towarzyszył protest środowisk patriotycznych, przekonanych, iż pomniki okupanta winny być znoszone, i że władze nie podejmują stosownych kroków w celu desowietyzacji kraju.

Na zdjęciach: protest środowisk patriotycznych przy otwarciu tablicy na Zielonym moście; gra orkiestra reprezentacyjna Ministerstwa Ochrony Kraju; tablica pamiątkowa.

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com