Pasitinkant pavasario lygiadienį, Vilniaus folkloro ansamblis „Labingis“ kovo 21 d. Vilniaus Universiteto Teatro salėje pristatė naują mitologinę muzikinę programą „Dangiškoji šeimyna“. Lietuvių folklore dangiškoji šeimyna, tai Saulelė – Motulė, Mėnesėlis - Tėvelis, Žvaigždės – Seselės, Sietynas – Brolelis. Mitologinės dainos - giesmės yra labai senos. Jose girdimas slėpiningas ritminis giedojimas, simboliškai atkartojantis dangiškųjų kūnų judėjimą.
Vadovės Mildos Ričkutės šiai muzikinei programai parinktos dainos, sudėlioti mitai, sutartinės, surastos mįslės atspindi lietuvių tautosakoje išlikusią mitologinę dangiškosios šeimynos temą. Paklausykite apie Saulę - visų žmonių motiną, lydinčią žmogų ir darbuose, ir šventėse, kuri pagerbiama per pagrindines kalendorinių švenčių apeigas. Apie jos vyrą Mėnesėlį, nakties šviesos kunigaikštį, augalijos augimo skatintoją, Žemės gaivintoją. O kur dar pasakojimai kaip žmogui užgimus kartu sužiba ir nauja žvaigždė - kiekvienas mat turime savo žvaigždę. Koncerte išgirstame ir dainų, sutartinių apie rytinę žvaigždelę Aušrinę bei Vakarinę žvaigždelę, kuri paleidžia, išlaisvina iš sunkių dienos darbų, paguodžia ir pataria. O taip pat pasakojimų apie žvaigždyną – Rojaus darželį, kurį saugo Vėjas ir milžinai.
2025-ieji paskelbti Lietuvių liaudies dainų metais, tad ši muzikinė programa, skiriama Mažosios Lietuvos tautosakininko Liudviko Rėzos, pirmojo lietuvių liaudies dainų rinkinio „Dainos oder Littauische Volkslieder“ išleidimo ir lietuvių folkloristikos pradžios 200-osioms metinėms. Pažymėtos ir etnomuzikologės, autentiškos etninės muzikos leidinių bei garso įrašų parengėjos ir sudarytojos Genovaitės Četkauskaitės 100-osios gimimo metinės. Tiek L. Rėzos surinktų dainų leidin yje, tiek G. Čerkauskaitės „Dzūkų melodijose“, daugiausia randama užrašytų mitologinių dainų.
Nuotraukoje: Vilniaus folkloro ansamblis „Labingis" Teatro salės scenoje.
Video įrašas: atliktos muzikinės programos „Dangiškoji šeimyna“ įrašas.